Wolontariat - Szkoła Podstawowa nr 28 w Lublinie

logotyp szkoła o wielkim sercu

"Adopcja Serca" w naszej szkole

"Adopcja Serca" jest to forma pomocy ubogim dzieciom z Krajów Trzeciego Świata. Polega ona na wsparciu finansowym konkretnego dziecka, którego celem jest umożliwienie dziecku edukacji. Program „Adopcja Serca” (adopcja na odległość) obejmuje także młodzież i wiąże się z pomocą w zdobyciu wykształcenia lub nauką konkretnego zawodu. Pomocą objęte są dzieci w ciężkiej sytuacji życiowej, a nad wydatkami związanymi z edukacją, zdrowiem i wyżywieniem czuwają na miejscu misjonarze i wolontariusze składając coroczny raport. Akcję koordynuje Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI. Ofiarodawcą może być indywidualna osoba, rodzina lub szkoła.

Nasza szkoła przystąpiła do programu "Adopcja Serca" w grudniu 2004 roku. Do chwili obecnej opiekowaliśmy się lub nadal opiekujemy następującymi dziećmi z Afryki: Musafiri Amani (Rwanda), Bernadette Nyirarukundo NdykuyezeBizimana Chance (Republika Demokratyczna Konga) oraz Betty Anyait (Uganda).
Koordynatorami akcji w szkole są nauczyciele: Agnieszka Goliszek i Krzysztof Celiński.

Wolontariat naszej szkoły współpracuje z następującymi instytucjami:

• Dom Dziecka imienia Janusza Korczaka przy ulicy Sierocej w Lublinie,
  • Pogotowie Opiekuńcze przy ulicy Kosmonautów w Lublinie,
  • Dom Opieki Społecznej „Betania” przy Alejach Kraśnickich (przygotowanie kartek świątecznych i drobnych prezentów),
  • "Adopcja Serca" (loteria fantowa),
  • Szkolne Koło Caritas (zbiórka żywności trwałej dla potrzebujących z parafii Świętej Rodziny przed Świętami Bożego Narodzenia i przed Świętami Wielkanocnymi),
  • Wolontariat szkolny (akcja dzieci dzieciom: starsze dzieci opiekują się młodszymi podczas zajęć w świetlicy).