Biblioteka - Szkoła Podstawowa nr 28 w Lublinie

Biblioteka

Biblioteka SP nr 28 działająca od początku istnienia szkoły, jest nowoczesnym centrum informacyjnym. Zlokalizowana na parterze budynku składa się z trzech pomieszczeń: czytelni, wypożyczalni oraz magazynu podręczników. Wyposażona w komputery zapewnia szybką i fachową obsługę czytelnika. Jej zbiory, liczące obecnie ponad 30 tysięcy pozycji, zostały skomputeryzowane w programie MOL. Stworzona baza danych umożliwia sprawne wyszukiwanie informacji za pomocą czterech katalogów: alfabetycznego, tytułowego, przedmiotowego i UKD. Oprócz dokumentów graficznych biblioteka dysponuje zbiorami audiowizualnymi w postaci płyt CD i DVD oraz audiobooków. Są one często wykorzystywane podczas zajęć odbywających się w czytelni, pełniącej wówczas, dzięki podłączonemu nowoczesnemu sprzętowi AV, funkcję sali projekcyjnej.

Pracujący nauczyciele – bibliotekarze: p. Ewa Pawłowska-Pecka (przewodnicząca zespołu samokształceniowego), p. Maria Wronka, p. Mariola Krawczyk oraz p. Aleksandra Wereska dokładają starań, aby uczniowie postrzegali bibliotekę jako nie tylko wypożyczalnię niezbędnych lektur, ale i miejsce, w którym panuje przyjazna, twórcza atmosfera. Tu otrzymają rzetelną informację z różnych dziedzin wiedzy. Tu znajdą ciekawą, fascynującą literaturę zarówno piękną, jak i popularnonaukową. Tutaj wreszcie mogą rozwijać swoje talenty, działając w aktywie bibliotecznym, uczestnicząc w różnego rodzaju konkursach, czy spektaklach.

W ostatnich latach w czytelni, której motto brzmi: „Zostań mo-(ty)-lem książkowym!” powstał Kącik czytelników ze skrzydłami otwarty w godzinach 10.00-14.00. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszej oferty zgromadzonych w kąciku nowości książkowych i zagłębienia się w świat literackiej wyobraźni. Poniżej zamieszczamy autorski tekst piosenki promującej czytelnictwo i szkolną czytelnię.

Qouote icon
„Czytelnicza metamorfoza”
Tu, w kąciku czytelnika
każda troska szybko znika,
gdy zagłębisz się w lekturze,
przetrwasz wszelkie szkolne burze.
Bo znienacka Cię otoczy
rój motyli, rwący oczy
kolorami tęczowymi
i wzorami bajecznymi.
Ref: x2
Szu… szu… szu.. szumią skrzydła
Szu.. szu…szu… czytelników
Szu… szu…szu… już są w sidłach
swoich literackich bzików.
I już nie wiesz jak to było,
że Cię nagle uskrzydliło
i porwało w świat fantazji,
literackiej wyobraźni.
Więc czy chciałeś, czy nie chciałeś
oto kim się właśnie stałeś:
nie książkowym molem nudnym,
lecz motylem z bajki cudnym!
Ref: x2
Uwierz nam, że ta przemiana
zrodzi się w Twej duszy sama,
jak w czytelni szkolnej progi
wstąpisz tylko, gościu drogi!
Tam się teraz rozpościera
Cud - Motyli z książek sfera.
My Cię do niej zapraszamy –
Zaczytani ze skrzydłami.
Tekst: Ewa Pawłowska-Pecka, muzyka: Mikołaj Giszczak,

Aktualności z biblioteki

Regulamin biblioteki

1. Czytelnik korzysta z biblioteki w dniach i godzinach wyznaczonych przez dyrektora szkoły.
  2. W bibliotece obowiązuje cisza.
  3. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz osoby upoważnione przez dyrektora SP nr 28.
  4. Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć 3 książki.
  5. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo potrzebnej im liczby książek.
  6. Termin zwrotu książek upływa:
       • po 2 tygodniach - dla lektur obowiązkowych,
       • po 1 miesiącu - dla innych książek,
       • po 10 miesiącach – dla podręczników.
  7. W uzasadnionych wypadkach nauczyciel – bibliotekarz może przedłużyć czas, na jaki wypożyczona jest książka.
  8. Nie wypożyczamy do domu książek z księgozbioru podręcznego oraz pozycji należących do zbiorów audiowizualnych.
  9. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. W przypadku uszkodzenia uczeń zobowiązany jest do ich naprawy.
  10. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów lub notatek w wypożyczonych książkach i materiałach edukacyjnych. Dopuszcza się używanie ołówka, jednak przed zwrotem uczeń powinien usunąć wszystkie dokonane nim wpisy.
  11. Czytelnik, który zniszczy lub zgubi książkę musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela – bibliotekarza pozycję o wartości zbliżonej do ceny książki zgubionej.
  12. W przypadku zagubienia lub zniszczenia bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych należy dokonać zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika i materiałów edukacyjnych poprzez wpłatę należności na konto wskazane przez szkołę lub odkupić taki sam podręcznik i materiał edukacyjny.
  13. Jeżeli do podręcznika lub materiału edukacyjnego dołączone były: płyty CD/DVD, mapy, plansze, itd., należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
  14. Wypożyczone książki czytelnicy mają obowiązek zwrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
  15. W przypadku zmiany szkoły (lub zmiany miejsca pracy nauczyciela) czytelnik zobowiązany jest rozliczyć się z biblioteką przed podpisaniem karty potwierdzającej przeniesienie ucznia (uzyskaniem świadectwa pracy nauczyciela).
  16. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.