DSD - Deutsches Sprachdiplom - Szkoła Podstawowa nr 28 w Lublinie

Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz

logotyp programu dsd

Informacje o programie DSD

Program DSD I (Deutsches Sprachdiplom) w Szkole Podstawowej nr 28 zaistniał po włączeniu Gimnazjum nr 11 do struktur naszej placówki w 2017 roku. Program DSD I był wprowadzony do Gimnazjum w roku 2008.

Qouote icon
Jako pierwsza szkoła na terenie Lublina dawała uczniom możliwość zdawania bezpłatnie certyfikatu z języka niemieckiego potwierdzającego umiejętności językowe na poziomie A2/B1.

DSD I (Deutsches Sprachdiplom) w Szkole Podstawowej nr 28 to intensywna nauka języka niemieckiego przez 6 lat, w poziomach klas IV-VIII w systemie międzyoddziałowym:

• klasy IV - 1 grupa × 1godz. j. niemieckiego,
  • klasy V - 2 grupy × 2 godz. j. niemieckiego,
  • klasy VI - 2 grupy × 2 godz. j. niemieckiego,
  • klasy VII - 2 grupy × 3 godz. j. niemieckiego plus 2 godziny języka niemieckiego z planu ramowego (razem 5 godzin),
  • klasy VIII - 2 grupy × 3 godz. j. niemieckiego plus 2 godziny języka niemieckiego z planu ramowego (razem 5 godzin).

Warunkiem przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego DSD I jest uczestnictwo w programie Deutsches Sprachdiplom w wymiarze co najmniej 5 godzin w klasie VII i VIII.

Nauka j. niemieckiego w poziomach klas IV-VI prowadzona jest w ramach innowacji „Niemiecki to plus”.
Nauka j. niemieckiego w poziomach klas VII-VIII prowadzona jest w ramach Programu DSD I.

Nauka języka niemieckiego jest zakończona egzaminem zewnętrznym A2/B1, przeprowadzonym z udziałem przedstawicieli ZFA (Centrala Szkolnictwa Zagranicznego w Niemczech). W konsekwencji uczeń po złożeniu zewnętrznego egzaminu pisemnego i ustnego może otrzymać certyfikat językowy DSD I wydawany przez Niemieckie Ministerstwo Oświaty. Egzamin jest organizowany na terenie szkoły pod okiem rodzimych egzaminatorów, którzy posiadają Certyfikaty przewodnictwa egzaminacyjnego DSD Gold - nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 28.
Jesteśmy szkołą partnerską Republiki Federalnej Niemiec. Posiadamy status Centrum Egzaminacyjnego DSD I.
Szkoła jest wspierana przez stronę niemiecką poprzez zapewnienie pomocy dydaktycznych, podręczników i słowników, potrzebnych do prowadzenia procesu dydaktycznego. Dla nauczycieli języka niemieckiego organizowane są szkolenia, wspierają ich także stypendyści Niemieckiego Ministerstwa Kultury. Zajęcia z wolontariuszami/asystentami językowymi Kulturweit pozwalają na sprawdzenie w praktyce swoich umiejętności oraz naukę autentycznego języka z pomocą obcokrajowca.
Uczniowie z grup DSD I z powodzeniem biorą udział w konkursach dotyczących języka niemieckiego i są laureatami konkursu języka niemieckiego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz wielu konkursów ogólnopolskich, również międzynarodowych, organizowanych przez Goethe-Institut.

Qouote icon
Absolwenci mogą kontynuować program DSD, kończący się zdobyciem certyfikatu na poziomie C1 – w ramach realizacji projektu DSD II w III LO im. Unii Lubelskiej.

Dlaczego warto zdobyć certyfikat DSD?

• DSD to świadectwo językowe umożliwiające podjęcie studiów w Niemczech, pomaga ubiegać się o stypendium, zwiększa szanse na zatrudnienie na polskim i europejskim rynku pracy. Uczniowie przygotowujący się mają szanse uzyskać stypendium w Niemczech.
  • Dyplom DSD potwierdza znajomość języka niemieckiego, jako języka obcego na określonym poziomie. Uznawany są w skali międzynarodowej przez firmy prywatne, izby handlowe oraz systemy kształcenia, publiczne i prywatne. To dokument potwierdzający znajomość języka w celach zawodowych bądź naukowych. Posiadanie dyplomu DSDII umożliwia zapisanie się na uczelnie wyższe oraz umożliwia zwolnienie, obywateli krajów UE, z konieczności weryfikacji poziomu znajomości języka w konkursach na stanowiska pracy w administracji publicznej. Ważność dyplomu DSD II jest bezterminowa i nie ma potrzeby ponownego zdawania egzaminu lub odnawiania ich ważności. Należy podkreślić, że dobra znajomość drugiego języka obcego wyróżnia na rynku pracy, otwiera drzwi do nowych możliwości zawodowych. Ukazuje potencjalnego pracownika jako osobę pracowitą i nie bojącą się nowych wyzwań. Ułatwia również podróżowanie po całym świecie.

Jak wygląda egzamin DSD?

• Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.
  • W trakcie egzaminu sprawdzane są wszystkie cztery sprawności językowe: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie, które oceniane są równoważnie - po 25% (4 x 24 punkty).
  • Część pisemna składa się ze : słuchania (HV); czytania (LV) oraz pisania (SK).
  • Część ustna odbywa się w szkole, składa się z 2 części, w pierwszej uczeń przedstawia się i odpowiada na pytania wybrane z katalogu pytań przez komisję. Następnie prezentuje wybrany przez siebie wcześniej temat. Do prezentacji może wykorzystać plakat, może także przygotować ją w formie elektronicznej z wykorzystaniem programu PowerPoint itp.. Po zakończeniu prezentacji odpowiada na pytania komisji.

Kiedy odbywa się egzamin?

• Egzamin pisemny odbywa się w każdego roku w marcu, zaś część ustna jest ustalona w miesiącach marzec/kwiecień.
  • Udział w nim mogą wziąć uczniowie klas ósmych.
  • Egzamin pisemny przeprowadzany jest tego samego dnia na całym świecie i sprawdzany w Centrali w Niemczech.

Ile kosztuje DSD?

Egzamin jest bezpłatny.

Kto organizuje DSD?

Dyplom jest wspólnym przedsięwzięciem federacji i krajów związkowych Niemiec.