Walczymy ze smogiem naszym wspólnym wrogiem - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 28 w Lublinie

Tag img Klasy IV-VIII
Tag img 25.04.2024, 15:45

Walczymy ze smogiem naszym wspólnym wrogiem

W większości są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale mimo to wpływają na życie na Ziemi.

uczniowie podczas warsztatów ekologicznych

Zanieczyszczenia powietrza - nawet niewielka zmiana ich stężenia w atmosferze może powodować tragiczne skutki.

Jak realizuje się strategie służące ochronie i polepszaniu jakości powietrza w naszym mieście?
• Instalowanie wydajnych filtrów kominowych.
• Wdrażanie nowych, czystszych technologii przemysłowych, które oznaczają niższe emisje gazów/pyłów oraz energooszczędność.
• Modyfikacja istniejących technologii i większa hermetyzacja produkcji.
• Redukcja źródeł niskiej emisji pochodzącej z gospodarstw domowych poprzez zmianę systemu ogrzewania (pompy ciepła, energia słoneczna, gaz ziemny) oraz izolację budynków.
• Inwestowanie w ekologiczne środki transportu i modyfikacja już istniejących, m.in. niskoemisyjne samochody, rozbudowa transportu elektrycznego.
• Budowanie izolacyjnych pasów zieleni wokół zakładów przemysłowych.

Zieleń zatrzymuje pewną ilość zanieczyszczeń gazowych, szczególnie pyłów. O tym jak chronimy powietrze w naszym mieście uczniowie klas VI, VII i VIII dowiedzieli się podczas warsztatów "Mieszkańcy Lublina dbają o czystość powietrza”.

W marcu nasza szkoła wzięła udział w akcji pomiary pyłów zawieszonych w powietrzu, za pomocą pyłomierza osobistego. Powietrze mierzone w pobliżu naszej szkoły było bardzo dobre, nie została przekroczona norma pyłów zawieszonych. Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Masz wpływ na dobrą atmosferę”.

Co Ty możesz zrobić dla ochrony powietrza?

• Oszczędzaj energię w domu i w szkole.
  • Jeśli możesz przemieszczaj się piechotą lub na rowerze.
  • Korzystaj z transportu publicznego.
  • Nie pal śmieci lub resztek ogrodowych.
  • Kupuj urządzenia energooszczędne.
  • Unikaj zbędnych zakupów, postaw na wykorzystanie długoterminowe.