Historia konkursu "Mistrz Komputera" - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 28 w Lublinie

Tag img 02.01.2024, 16:00

Historia konkursu "Mistrz Komputera"

22 lata z konkursem "Mistrz Komputera"

Pomysłodawczynią i pierwszym koordynatorem konkursu międzyszkolnego w 2001 roku była Pani Urszula Pawłowicz, ówczesny doradca metodyczny, a wspierali nauczyciele lubelskich szkół: Hanna Głos, Jolanta Józefaciuk, Janusz Konecki, Irena Luchowska, Marta Mianowana, Anna Szum, Joanna Poniatowska, Tadeusz Szydłowski i Grażyna Zwolak. Przez pierwsze trzy lata pytania do konkursu układał Pan Jerzy Chowaniec – nauczyciel informatyki w IV LO w Lublinie.

Po kilku latach organizację przejął Pan Tadeusz Szydłowski, który przy wsparciu Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zmienił formułę konkursu ze szkolnego na wojewódzki. Pytania konkursowe przez wiele lat opracowywał Pan Andrzej Błaszczyk – nauczyciel ZS nr 7 w Lublinie. Od 2012 roku koordynatorami konkursu są Panie: Hanna Głos, na co dzień nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 2 w Lublinie i Anna Szum ze Szkoły Podstawowej nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie. W tym czasie została nawiązana współpraca z Politechniką Lubelską oraz Wyższą Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Od roku szkolnego 2014/2015 uroczyste podsumowania konkursu odbywały się na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PL. W ostatnich latach uroczyste podsumowania odbywają się w Wyższą Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Polskiego Towarzystwa Informatycznego i ECDL., Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Patronatem Naukowym Rektora Politechniki Lubelskiej. Patronat medialny sprawuje Radio Lublin i Telewizja Lublin.

Każda edycja konkursu to wysiłek m.in. członków Komisji. Wielu z tych nauczycieli związanych jest z konkursem od początku. To historia w wielkim skrócie, za którą kryje się praca setek nauczycieli, to tysiące dzieci uczestniczących w kolejnych etapach konkursu i wsparcie różnych instytucji.

W roku 2021 przypadło 20-lecie konkursu.

Wojewódzki Konkurs Informatyczny „MISTRZ KOMPUTERA” w liczbach

VI edycja – rok szkolny 2014/15:

• Do konkursu przystąpiło 62 szkoły z województwa lubelskiego;
  • W I etapie – szkolnym, wzięło udział 1008-u uczniów;
  • W II etapie uczestniczyło 123 uczniów;
  • Do III etapu zakwalifikowało się 32 uczniów, w tym 4 dziewczynki i 28 chłopców z 25 szkół podstawowych województwa lubelskiego.

VII edycja – rok szkolny 2015/16:

• Do konkursu przystąpiło 57 szkół z województwa lubelskiego;
  • W I etapie – szkolnym, wzięło udział 779-u uczniów;
  • W II etapie uczestniczyło 108 uczniów;
  • Do III etapu zakwalifikowało się 35 uczniów, w tym 4 dziewczynki i 31 chłopców z 24 szkół podstawowych województwa lubelskiego.

VIII edycja – rok szkolny 2016/17:

• Do konkursu przystąpiło 58 szkół z województwa lubelskiego;
  • W I etapie – szkolnym, wzięło udział 646-u uczniów;
  • W II etapie uczestniczyło 99 uczniów;
  • Do III etapu zakwalifikowało się 36 uczniów, w tym 3 dziewczynki i 33 chłopców z 29 szkół podstawowych województwa lubelskiego.

IX edycja – rok szkolny 2017/18:

• Do konkursu przystąpiło 50 szkół z województwa lubelskiego;
  • W I etapie – szkolnym, wzięło udział 648-u uczniów;
  • W II etapie uczestniczyło 93 uczniów;
  • Do III etapu zakwalifikowało się 35 uczniów, w tym 3 dziewczynki i 32 chłopców z 30 szkół podstawowych województwa lubelskiego.

X edycja – rok szkolny 2018/19:

• Do konkursu przystąpiło 48 szkół z województwa lubelskiego;
  • W I etapie – szkolnym, wzięło udział 555-u uczniów;
  • W II etapie uczestniczyło 92 uczniów;
  • Do III etapu zakwalifikowało się 35 uczniów, w tym 3 dziewczynki i 32 chłopców z 28 szkół podstawowych województwa lubelskiego.

XI edycja – rok szkolny 2019/20:

• Do konkursu przystąpiło 60 szkół z województwa lubelskiego, do II etapu zakwalifikowało się 120 uczniów;
  • W II etapie – finale uczestniczyło 70 uczniów z 39 szkół.

XII edycja – rok szkolny 2020/21:

• Do konkursu przystąpiło 68 szkół z województwa lubelskiego;
  • W I etapie – szkolnym, wzięło udział 673 uczniów;
  • W II etapie – finale uczestniczyło 127 uczniów z 68 szkół.

XIII edycja – rok szkolny 2021/22:

• Do konkursu przystąpiło 56 szkół z województwa lubelskiego;
  • W I etapie – szkolnym wzięło udział 585 uczniów;
  • W II etapie - finale uczestniczyło 105 uczniów z 56 szkół.

XIV edycja – rok szkolny 2022/23

• Do konkursu przystąpiły 43 szkoły z województwa lubelskiego;
  • W I etapie – szkolnym, wzięło udział 406 uczniów;
  • W II etapie – międzyszkolnym, uczestniczyło 86 uczniów z 43 szkól;
  • W III etapie – wojewódzkim, uczestniczyło 34 uczniów z których wyłoniliśmy - Mistrza Komputera, dwóch Wicemistrzów, 10 Laureatów i 21Finalistów.