- Strona główna
-
Szkoła
- Biblioteka
Biblioteka
Biblioteka SP nr 28 działająca od początku istnienia szkoły, jest nowoczesnym centrum informacyjnym. Zlokalizowana na parterze budynku składa się z trzech pomieszczeń: czytelni, wypożyczalni oraz magazynu podręczników. Wyposażona w komputery zapewnia szybką i fachową obsługę czytelnika. Jej zbiory, liczące obecnie ponad 30 tysięcy pozycji, zostały skomputeryzowane w programie MOL. Stworzona baza danych umożliwia sprawne wyszukiwanie informacji za pomocą czterech katalogów: alfabetycznego, tytułowego, przedmiotowego i UKD. Oprócz dokumentów graficznych biblioteka dysponuje zbiorami audiowizualnymi w postaci płyt CD i DVD oraz audiobooków. Są one często wykorzystywane podczas zajęć odbywających się w czytelni, pełniącej wówczas, dzięki podłączonemu nowoczesnemu sprzętowi AV, funkcję sali projekcyjnej.
Pracujący nauczyciele – bibliotekarze: p. Ewa Pawłowska-Pecka (przewodnicząca zespołu samokształceniowego), p. Maria Wronka, p. Mariola Krawczyk oraz p. Aleksandra Wereska dokładają starań, aby uczniowie postrzegali bibliotekę jako nie tylko wypożyczalnię niezbędnych lektur, ale i miejsce, w którym panuje przyjazna, twórcza atmosfera. Tu otrzymają rzetelną informację z różnych dziedzin wiedzy. Tu znajdą ciekawą, fascynującą literaturę zarówno piękną, jak i popularnonaukową. Tutaj wreszcie mogą rozwijać swoje talenty, działając w aktywie bibliotecznym, uczestnicząc w różnego rodzaju konkursach, czy spektaklach.
W ostatnich latach w czytelni, której motto brzmi: „Zostań mo-(ty)-lem książkowym!” powstał Kącik czytelników ze skrzydłami otwarty w godzinach 10.00-14.00. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszej oferty zgromadzonych w kąciku nowości książkowych i zagłębienia się w świat literackiej wyobraźni. Poniżej zamieszczamy autorski tekst piosenki promującej czytelnictwo i szkolną czytelnię.
każda troska szybko znika,
gdy zagłębisz się w lekturze,
przetrwasz wszelkie szkolne burze.
Bo znienacka Cię otoczy
rój motyli, rwący oczy
kolorami tęczowymi
i wzorami bajecznymi.
Szu.. szu…szu… czytelników
Szu… szu…szu… już są w sidłach
swoich literackich bzików.
że Cię nagle uskrzydliło
i porwało w świat fantazji,
literackiej wyobraźni.
Więc czy chciałeś, czy nie chciałeś
oto kim się właśnie stałeś:
nie książkowym molem nudnym,
lecz motylem z bajki cudnym!
zrodzi się w Twej duszy sama,
jak w czytelni szkolnej progi
wstąpisz tylko, gościu drogi!
Tam się teraz rozpościera
Cud - Motyli z książek sfera.
My Cię do niej zapraszamy –
Zaczytani ze skrzydłami.
Aktualności z biblioteki
-
22.05.2024, 22:00Biblioteka, Konkursy
Wyniki konkursu "Parada Postaci Literackich"
22 maja 2024 r. w ramach obchodów XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbył się konkurs teatralny "Parada Postaci Literackich".
-
21.05.2024, 22:45Biblioteka, Konkursy
Rozstrzygnięcie konkursu na plakat promujący czytelnictwo
Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo.
-
29.04.2024, 13:15Biblioteka, Konkursy
Konkurs na plakat promujący czytelnictwo
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w konkursie na plakat promujący czytelnictwo.
-
22.04.2024, 17:45Biblioteka, Konkursy
Parada Postaci Literackich - konkurs teatralny dla uczniów klas IV-VII
Jak co roku, w ramach szkolnych obchodów Tygodnia Bibliotek, ogłaszamy konkurs dla uczniów klas IV-VII na najciekawszą prezentację ulubionej postaci literackiej.
-
08.03.2024, 15:00Biblioteka
Nie tylko poeci czytają Czechowicza
Pod takim hasłem Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” organizuje w tym roku obchody 121 rocznicy urodzin najwybitniejszego lubelskiego poety – Józefa Czechowicza. Społeczność naszej...
-
27.02.2024, 19:45Biblioteka, Klasy IV-VIII
Happening „Język polski jest ą ę”
21 lutego w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się happening pod hasłem „Język polski jest ą ę” zaprezentowany na scenie w holu głównym szkoły....
-
19.02.2024, 15:00Biblioteka
21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnych obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w dniach 21-22 lutego.
-
23.11.2023, 21:30Biblioteka, Klasy I-III
Lekcje o historii szkoły i patronie dla uczniów klas II-III
W dniach od 14 do 22 listopada uczniowie wszystkich klas II i III odwiedzili czytelnię biblioteki szkolnej w celu wzbogacenia swojej wiedzy na temat historii i patrona SP nr 28.
-
18.11.2023, 14:00Biblioteka
Mole książkowe kontra uzależnienie cyfrowe
Choć przestrzeń cyfrowa niezaprzeczalnie oferuje dzisiejszemu użytkownikowi liczne korzyści, to posiada ona również swoją mroczniejszą stronę, która może prowadzić między innymi do uzal...
-
18.11.2023, 15:00Biblioteka, Świetlica, Konkursy
Wyniki konkursu plastycznego "Zostań mo-ty-lem książkowym!"
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze wraz z wychowawcami świetlicy zorganizowali konkurs plastyczny "Wymarzony kącik czytelniczy".
-
30.10.2023, 22:00Biblioteka
eTwinning w bibliotece
Jak co roku, w ramach Tygodnia eTwinning, pani Ewa Pawłowska-Pecka przeprowadziła w czytelni biblioteki szkolnej cykl zajęć: Bajkowa Akademia Angielskiego, w których tym razem wzięli udzia...
-
16.10.2023, 22:00Biblioteka
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Miło nam poinformować, iż nasza szkoła przeszła pozytywną weryfikację wniosków o dofinansowanie w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0".
Regulamin biblioteki
- Czytelnik korzysta z biblioteki w dniach i godzinach wyznaczonych przez dyrektora szkoły.
- W bibliotece obowiązuje cisza.
- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz osoby upoważnione przez dyrektora SP nr 28.
- Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć 3 książki.
- Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo potrzebnej im liczby książek.
- Termin zwrotu książek upływa:
• po 2 tygodniach - dla lektur obowiązkowych,
• po 1 miesiącu - dla innych książek,
• po 10 miesiącach – dla podręczników. - W uzasadnionych wypadkach nauczyciel – bibliotekarz może przedłużyć czas, na jaki wypożyczona jest książka.
- Nie wypożyczamy do domu książek z księgozbioru podręcznego oraz pozycji należących do zbiorów audiowizualnych.
- Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. W przypadku uszkodzenia uczeń zobowiązany jest do ich naprawy.
- Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów lub notatek w wypożyczonych książkach i materiałach edukacyjnych. Dopuszcza się używanie ołówka, jednak przed zwrotem uczeń powinien usunąć wszystkie dokonane nim wpisy.
- Czytelnik, który zniszczy lub zgubi książkę musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela – bibliotekarza pozycję o wartości zbliżonej do ceny książki zgubionej.
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych należy dokonać zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika i materiałów edukacyjnych poprzez wpłatę należności na konto wskazane przez szkołę lub odkupić taki sam podręcznik i materiał edukacyjny.
- Jeżeli do podręcznika lub materiału edukacyjnego dołączone były: płyty CD/DVD, mapy, plansze, itd., należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
- Wypożyczone książki czytelnicy mają obowiązek zwrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
- W przypadku zmiany szkoły (lub zmiany miejsca pracy nauczyciela) czytelnik zobowiązany jest rozliczyć się z biblioteką przed podpisaniem karty potwierdzającej przeniesienie ucznia (uzyskaniem świadectwa pracy nauczyciela).
- Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.