Nie tylko poeci czytają Czechowicza - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 28 w Lublinie

Tag img Biblioteka
Tag img 08.03.2024, 15:00

Nie tylko poeci czytają Czechowicza

Pod takim hasłem Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” organizuje w tym roku obchody 121 rocznicy urodzin najwybitniejszego lubelskiego poety – Józefa Czechowicza. Społeczność naszej szkoły postanowiła włączyć się w realizowane na forum miasta uroczystości poprzez różnorodne działania.

kartka z okazji urodzin Czechowicza

Jednym z nich było wykonanie przez nauczycieli-bibliotekarzy wraz z uczennicami należącymi do aktywu bibliotecznego wystawy książek i multimediów „Józef Czechowicz – poeta lubelski” oraz gazetek tematycznych poświęconych życiu i twórczości wielkiego lublinianina. Kolejne to zapoznanie się chętnych uczniów z biografią i twórczością poety.

Magdalena Banach oraz Julia Cygan z klasy 6C przygotowały w szkolnym studiu nagrań pod kierunkiem p. Ewy Pawłowskiej-Pecki dwa nagrania audio ze swoją interpretacją wybranych utworów poetyckich Czechowicza, które zostaną zamieszczone na specjalnym portalu poświęconym urodzinom poety. Zapraszamy do wysłuchania mistrzowskich recytacji młodych artystek.

Atrakcyjną formą świętowania okazało się pisanie życzeń urodzinowych dla poety na przygotowanych przez organizatorów kartkach. Uczniowie klas: 6A, 6C, 6E, 7C i 7E pod przewodnictwem Pań: Marzeny Pogonowskiej, Anny Miciuły oraz Beaty Szejgiec, z pasją i zaangażowaniem redagowali przepiękne życzenia, które zostaną odczytane przez organizatorów imprezy podczas akcji ulicznej w dniu urodzin Czechowicza w miejscu, w którym kiedyś stała jego rodzinna kamienica. A oto najbardziej oryginalne spośród nich:

Niech gwiazdy niosą Ci szczęście,
tak jak innym Twoje wiersze.
Karolina z klasy 6E

Drogi Józefie Czechowiczu!
Wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy urodzin. Miałeś wielki talent. Cieszymy się, że pochodziłeś właśnie z Lublina. Zginąłeś wcześnie lecz w sercu naszego pokolenia pozostanie pamięć o Tobie.
Jagoda z klasy 6A

Józefie Czechowiczu,
Nasz lubelski Mickiewiczu,
Twe utwory są jak marzenie,
Każdy z nich odbiera tchnienie.
Z okazji Twoich narodzin rocznicy,
Składamy Ci najszczersze życzenia,
Jesteś dla nas nie do zapomnienia!
Szymon z klasy 7C

Drogi Józefie Czechowiczu!
Życzę Ci, aby Twoja poezja była znana na całym świecie, aby nikt o Tobie nie zapomniał i aby każdy znał Twoje wiersze.
Bartek z klasy 6A

**************

Był to wielki poeta lubelski,
błyskotliwy i łebski.
Poematy on pisał
przez niejednego czytane urwisa.
Niejeden również się wzruszył
i stał zapłakany po uszy.
W bombardowaniu niestety zginął
pod ciężkich gruzów lawiną.
A tenże człowiek rzeczony,
to właśnie Józef Czechowicz!
Niech Twa twórczość nigdy nie zginie!
Tomasz z klasy 6E

******************

Drogi Panie Józefie Czechowiczu!
Z okazji rocznicy Pana urodzin składam najszczersze życzenia. Jest Pan najbardziej znanym lubelskim poetą. Zrobił Pan wiele dla rozwoju polskiej kultury, opiewał Pan piękno naszego miasta.
Jan z klasy 7C

Józefie Czechowiczu, nasz lubelski poeto,
podziwiam Twoje wiersze o Lublinie,
dzięki nim nasze miasto słynie.
Blaszany kogucik nadal furkocze na wieży Trynitarskiej.
Składam życzenia szczere.
Oskar z klasy 7C

******************

Drogi Panie Józefie Czechowiczu!
Niech Pana poezja odbija się szerokim echem wśród młodzieży, tak jak głośne były wybuchy bomb podczas bombardowania Lublina. Żałuję, że nie mógł Pan zobaczyć wolnej Polski.
Weronika z klasy 6C

Drogi Józefie Czechowiczu!
Dziś na dawną Kapucyńską przychodzimy.
Zdrowia, szczęścia Ci życzymy.
Niech Twa poezja słynie
w całym Lublinie!
Olek z klasy 6A

******************

Dziękuję Ci Józefie Czechowiczu za to, że nawet w trudnych czasach pisałeś wiersze o naszym przepięknym Lublinie. Wszystkiego najlepszego z okazji 121 rocznicy urodzin. Niech Twoja poezja będzie nieśmiertelna!
Filip z klasy 7C

******************

Dla Poety, który swoim twórstwem poruszył nas wszystkich:
Mimo iż Cię z nami nie ma,
wciąż pamiętam Twoje dzieła.
Dzięki temu, co pisałeś,
legendą Lublina się stałeś.
Szymon i Bartosz z klasy 6E

Szanowny Panie Józefie!
Z okazji Twych urodzin
życzę szczęścia Tobie w niebie,
aby ludzie tu na ziemi brali przykład z Ciebie.
Zuzia z klasy 6A

Drogi Józefie Czechowiczu!
Wszystkiego najlepszego okazji Twoich urodzin. Szkoda, że odszedłeś z tego świata przez wojnę…To duża strata dla każdego mieszkańca Lublina. Każdy wiersz, każdy wers… tego nie można zapomnieć. Zawsze będziemy o Tobie pamiętać i będziemy mieć Cię w naszych sercach.
Bartosz z klasy 7E

Szanowny Panie Józefie!
W rocznicę Pana urodzin szczerze wyznajemy,
że „Poemat o mieście Lublinie” chętnie w szkole poznajemy.
A za rozsławienie naszego grodu – pięknie dziękujemy!
Lena z klasy 6A