Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym!!! - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 28 w Lublinie

Tag img Klasy IV-VIII
Tag img 05.03.2024, 22:07

Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym!!!

Nasi nauczyciele i uczniowie pobiegli w 12. edycji biegu Tropem Wilczym oraz "Małym Tropem". Osiemset osób w tym 400 dzieci, wzięło udział w niedzielnym biegu w Ogrodzie Saskim.

pamiątkowy brelok

Lublin był jednym z 300 miast z Polski i z zagranicy, który w ten sposób oddał hołd pamięci Żołnierzom Wyklętym. Uczestnicy biegu uczcili pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Bieg patriotyczny odbył się na dwóch dystansach: 1963 metrów oraz 5889 metrów.

Honorowy dystans „Biegu Tropem Wilczym”, o długości 1963 metrów, upamiętnia rok śmierci Józefa Franczaka ”Lalka”. To ostatni partyzant podziemia niepodległościowego, który po II wojnie światowej nie złożył broni, ukrywał się 18 lat. W samo południe część biegaczy wystartowała w biegu na dystansie honorowym 1963 metrów. Wcześniej młodzi biegacze uczestniczyli w Małym Tropie począwszy od biegów na dystansie 50 m po dystans 1000 m. W tym biegu nie ma granicy wiekowej, więc udział biorą dzieci, młodzież i dorośli. Jest to wyraz patriotyzmu, pamięci dla Żołnierzy Wyklętych.

Wszyscy zawodnicy po ukończonym biegu otrzymali na mecie pamiątkowe medale, zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali dodatkowo puchary i dyplomy. Wielkie gratulacje dla uczniów Naszej Szkoły, którzy jak zawsze upamiętniają ważne dla historii Polski wydarzenia historyczne.

informację przygotował pan Daniel Osiński